Майстер ресторанного обслуговування Професійний етикет Психологія особистості

Тема 2. Психологія особистості.

План.

1.           Соціально-психологічна характеристика особистості, характер.

2.           Психологічна структура особистості.

3.           Періодизація психічного розвитку та етапи життєвого шляху особистості

При соціально-психологічному підході, що власти­вий соціології та соціальній психології, особистість розгля­дається переважно з боку міжособистісних взаємодій, со­ціальної динаміки тощо. Головна увага приділяється вив­ченню, за терміном Б. Г. Ананьєва, інтеріндивідуальної структури того соціального цілого, до якого належить осо­бистість. При цьому вивчаються насамперед такі соціально зумовлені характеристики особистості, як її статус, позиція, ролі, ранг.

Статус особистості являє собою своєрідний центр зосе­редження її прав і обов’язків, схему становища особистості в суспільстві. Статус характеризується стійкістю, триваліс­тю. Він може бути цілісним або частковим. Частковий ста­тус пов’язується з родом занять, розміром доходів, рівнем освіти, етнічною належністю, статевими ознаками тощо. Уза­гальнення часткових статусів дає змогу визначити загальний профіль статусу.

Статус особистості задається наявною системою сус­пільних відносин і об’єктивно визначається місцем особис­тості в соціальній структурі. Цей зв’язок уперше постає в момент народження дитини і відповідає статусу батьків, їхньому економічному, правовому, політичному, куль­турному становищу в суспільстві. З початком самостійної суспільно-трудової діяльності створюється власний статус людини. Він зберігає зв’язки зі статусом родини, містить у собі його ознаки, хоча може й віддалятися від нього. Статус особистості є об’єктивною характеристикою, але він може усвідомлюватися людиною адекватно чи неадек­ватно, активно чи пасивно, цілковито, частково або зовсім не усвідомлюватись. Науковий аналіз статусу особистості охоплює вивчення її реального економічного стану (майно­ва характеристика, загальний заробіток, забезпеченість жит­лом, реальний бюджет у співвідношенні зі структурою спо­живання тощо), політико-правового стану як певного ба­лансу прав і обов’язків громадянина (права й обов’язки особистості становлять ядро статусу, що вивчається юри­дичними науками).

Поняття статусу має бути доповнене поняттям позиції особистості, що характеризує суб’єктивний — активний, діяльнісний — бік становища особистості у структурі су­спільства. У складних за своєю природою суспільних відно­синах кожна особистість може займати кілька позицій, що відрізняються одна від одної за своїм значенням, визна­ченістю та іншими ознаками. Наприклад, людина може зай­мати професійну позицію, сімейну, суспільно-політичну, культурну, національну тощо.

Знання статусу і позиції особистості необхідне для ви­значення її соціальних ролей. Роль узагалі розглядається як динамічний аспект статусу, як реалізація зв’язків, заданих позиціями особистості в суспільстві. За визначенням І. С. Кона, роль особистості — це соціальна функція, нор­мативно схвалений спосіб поведінки, яка очікується від кожного, хто займає дану позицію. Ці очікування, що визначають загальні контури соціальної ролі, не залежать від свідомості й поведінки конкретного індивіда. Вони Да­ються йому як те, що є зовнішнім, більш або менш обов’язковим, їхнім суб’єктом є не індивід, а суспільство або якась конкретна соціальна група.

Загальною для соціологів і психологів характеристикою ролей особистості як соціальних функцій є ціннісна орієн­тація груп і особистості, спільність цілей діяльності, життєва спрямованість або мотивація поведінки людей. Цінності мож­на умовно розподілити на матеріальні, соціально-політичні, духовні.

Важливою соціально-психологічною характеристикою осо­бистості є її ранг. Ранг особистості, її масштаб і значення для суспільства визначаються багатьма факторами, серед яких найважливішим вважається продуктивність основних видів діяльності особистості, зокрема творчої діяльності. Завдяки цьому забезпечується створення особистістю суспіль­но значущих матеріальних і духовних цінностей, визнача­ється її внесок у скарбницю суспільних благ. Рангу особис­тості відповідають її престиж, репутація, авторитет, попу­лярність у групі, колективі, суспільстві.

Цей аспект соціально-психологічної характеристики осо­бистості виявляється в існуванні так званої надіндивідної підсистеми. У класичній психології на це вперше вказав В. Джеме, коли зазначав, що особистість людини не обме­жується власним тілом, а охоплює «свої» речі, продукти власної праці, а також поширюється на людей, з якими даний індивід пов’язаний родинними, дружніми, професій­ними, духовними стосунками. Цей факт відчувається ін­дивідом у момент розриву зв’язків через смерть, хворобу, переїзд тощо близької людини. У сучасній психології цей феномен вивчається як явище персоналізації, згідно з яким у кожної людини існує потреба бути представленою, про­довженою в іншій людині своїми думками, почуттями, сві­тоглядом тощо.

Завдяки цьому утворюється єдність людей не тільки за генетичними ознаками, за якими усі ми належимо до єди­ного роду Homo sapiens, маємо в далекій глибині тисячоліть безперервну низку спільних предків, а в перспективі — спільну долю єдиної людської популяції. Завдяки персо­налізації люди пов’язані між собою в єдине духовне ціле, соціальну, культурну спільність. Ця спільність формується у ході спілкування, коли від однієї особистості до іншої пере­даються духовні, культурні цінності. Отже, вирішується проб­лема біологічного й духовного безсмертя людського роду.

Здатність особистості до спілкування включає в себе мо­тиваційний, комунікаційний, перцептивний, інтеракційний та емоційний компоненти. Сфера спілкування особистості утворюється низкою психологічних механізмів, використо­вує безліч засобів — від усної та писемної мови до мате­матичних, фізичних, хімічних символів і формул, технічної графіки, художньої символіки, пантомімічної мови жестів та ін.

Психічні властивості особистості відчувають на собі вплив соціальних факторів, опосередковуються ними — і спіл­кування, і спрямованість, і самосвідомість, і досвід, і інте­лект, і темперамент. Однією з властивостей людини, що формується під безпосереднім впливом суспільства, взаємо­дії особистості з іншими людьми, є характер.

Характер — це особливі прикмети, риси, котрих людина набуває в суспільстві. Таких рис психологи налічують де­кілька тисяч. Характер утворюється із сукупності стійких індивідуальних особливостей особистості, які складаються і виявляються у спілкуванні та спільній діяльності, людей. Характер зумовлює типові для особистості засоби поведін­ки, вчинки у стосунках з іншими. Знаючи характер людини, можна передбачити, як вона буде діяти за тих чи інших умов; характер.— це певна програма поведінки. В ньому можна виділити провідні та другорядні риси. Є цільні, су­перечливі, сильні, вольові та слабкі характери.

Структура рис характеру виявляється у тому, як людина ставиться:

а)  до інших людей, демонструючи уважливість, принципо-
вість, прихильність, комунікативність, миролюбність, лагід-
ність, альтруїзм, дбайливість, тактовність, коректність або
протилежні риси;

б)  до справ, виявляючи сумлінність, допитливість, ініціа-
тивність, рішучість, ретельність, точність, серйозність, енту-
зіазм, зацікавленість або протилежні риси;

в)  до речей, демонструючи при цьому бережливість, еко-
номність, акуратність, почуття смаку або протилежні риси;

г)  до себе, виявляючи розумний егоїзм, впевненість у
собі, нормальне самолюбство, почуття власної гідності чи
протилежні риси.

Деякі риси характеру можуть бути розвинуті надміру, і це призводить до формування так званих акцентуйованих рис характеру. Акцентуації характеру — це крайні варіанти норми характеру як результат підсилення його окремих рис. Акцентуації характеру можуть спричинювати неадекватні дії, вчинки людини.

Виділяють такі основні типи акцентуації характеру.

інтровертний типякому властиві замкненість, утруд­нення в спілкуванні та налагодженні контактів з оточую­чими;

екстравертний типякому притаманні жага спілкування та діяльності, балакучість, поверховість;

некерований тип — імпульсивний, конфліктний, кате­горичний, підозріливий;

неврастенічна акцентуація — з домінуванням хвороб­ливого самопочуття, подразливості, підвищеної втомлюва­ності;

сензитивний тип — з надмірною чутливістю, лякливіс­тю, сором’язливістю, вразливістю;

демонстративний типякому властиві егоцентризм, пот­реба в постійній увазі до себе, співчутті.

Характер тісно пов’язаний з темпераментом, який може сприяти або протидіяти розвиткові певних рис характеру. Тому важливо знати свій темперамент. Так, холерику або сангвініку легше, ніж меланхоліку чи флегматику, сформу­вати в собі ініціативність і рішучість. Однак для холерика може стати серйозною проблемою формування стриманості та самоконтролю, а для сангвініка — вимогливості до себе та самокритичності. Меланхоліку важче долати сором’язливість і тривожність, а флегматику — розвивати активність.

Характер формується з перших днів життя людини до останніх його днів. У перші роки життя провідним факто­ром розвитку характеру стає наслідування дорослим; у мо­лодшому віці поряд із наслідуванням на перше місце ви­ступає виховання. А починаючи з підліткового віку важливу роль у формуванні характеру відіграє самовиховання. Ха­рактер може свідомо, цілеспрямовано вдосконалюватися самою людиною завдяки зміні соціальної поведінки, спільної діяльності, спілкування з іншими людьми. Треба знати, що характер можна змінювати протягом усього життя людини.

Отже, соціально-психологічні, психологічні та індивідуаль­но-психологічні властивості особистості доцільно розглядати цілісно як такі, що становлять єдиний ряд, який можна по­значити терміном «соціально-психолого-індивідуальні» властивості особистості. У цьому ряду виділимо такі складові, як спілкування, спрямованість, характер, самосвідомість, до­свід, інтелектуальні або психічні процеси, психофізіологічні якості.

2. Психологічна структура особистості

Особистість слід розглядати як складну систему, в
якій диференціюються та інтегруються психічні властивості,
що розвиваються в індивіді під впливом соціальних фак-
торів в умовах здійснення ним діяльності та спілкування 
з
іншими людьми. Тому особистість можна вважати «систе-
мою систем», на що вказував Г. С. Костюк.        /

Синтез системного уявлення про особистість має відпо­відати ознакам системного підходу, таким як наявність цілісної структури елементів, взаємозв’язків між складови­ми елементами, ієрархічної організації елементів, системо­утворюючих факторів, вхідних та вихідних структурно-функціональних характеристик, рівня розвитку системи тощо, Разом із тим у такій системі має бути врахована соціальна» психологічна, індивідуальна своєрідність, зокрема наявність в особистості такої специфічної підсистеми, як самосвідо­мість.

Можна виділити три основних аналітичних напрями, у річищі яких здійснювалисяспроби,й формування базових сис­темних засад побудови цілісної психологічної структури осо­бистості, про що вже йшлося у попередніх розділах. Це соціально-психолого-індивідуальний, діяльнісний та генетич­ний напрями. У дослідженнях О. М. Леонтьєва, С. Л. Рубінштейна, Ф. Лерша, Г. С. Костюка, К. К. Платонова, В. Ф. Моргуна та інших психологів чітко виявляється тенденція до синтезу багатовимірної системної психологічної структури особистості.

Прикладом може слугувати функціональна динамічна пси­хологічна структура особистості К. К. Платонова (1906— 1983). Він виділяв у структурі особистості чотири підструктури: соціально зумовлену підструктуру спрямованості осо­бистості; підструктуру досвіду; підструктуру психічних про­цесів; підструктуру біопсихічних властивостей особистості. Крім того, вчений розглядав і другий ряд — підструктури здібностей і характеру. Із застосуванням принципу «накла­дання» одного ряду підструктур на другий був зроблений крок до системної побудови двовимірної психологічної структури особистості.

Підсумовуючи аналіз наукових даних, можна стверджу­вати , що в основі системної психологічної структури осо­бистості лежать три базових виміри: І — соціально-психолого-індивідуальний — вертикальний; II — діяльнісний — горизонтальний; III — генетичний — віковий, за допомо­гою якого характеризується рівень розвитку властивостей! особистості, її задатків і здібностей на певному етапі становлення мовлення індивіда як особистості..

Здійснюючи аналіз і синтез системної психологічної струк­тури особистості, треба усвідомлювати, на якому рівні уза­гальнення ведеться побудова цієї структури. Так, якщо говорити про поняття «психологічна структура» як про аспект системної характеристики особистості, тобто складної со-ціально-психолого-індивідуальної за своєю природою сис­теми з певними властивостями, що постійно розвивається і реалізується у формі діяльності та спілкування, то його можна віднести до першого, найвищого рівня узагальнення, з яко­го має починатися процес конкретизації цього поняття.

Другому рівневі конкретизації властивий розгляд трьох вимірів — соціально-психолого-індивідуального, діяльнісного та генетичного — як базових параметрів психологічної структури особистості.

На третьому рівні ведуться диференційований та інтег­ративний аналіз і синтез підструктур (спілкування, спрямо­ваності, характеру, самосвідомості, досвіду, інтелекту, пси­хофізіологічних властивостей), компонентів (потребнісно-мотиваційного, інформаційно-пізнавального, цілеутворюючого, результативного, емоційно-почуттєвого) та рівнів роз­витку (задатки, властивості, здібності) в межах основних параметрів

Четвертий умовний рівень конкретизації аналізу і син­тезу психологічної структури особистості утворюють пси­хічні властивості, функції і процеси. У табл. З наводиться матриця, де представлені елементи підструктур і компонен­тів перших двох вимірів — соціально-психолого-індивідуального та діяльнісного, а третій, генетичний, лише окрес­лений без диференціації на задатки, здібності та рівні роз­витку.

На п’ятому умовному рівні конкретизації аналізу і син­тезу психологічної структури особистості стає можливою кла­сифікація конкретних властивостей і власне здібностей осо­бистості до певних видів діяльності (наприклад, до науково-технічної, управлінської, економічної, педагогічної тощо) або виконуваних людиною ролей (начальника, підлеглого, чо­ловіка, жінки та ін.). Такий піддхід цілком узгоджується із загальновживаним визначенням здібностей як «індивідуаль­но-психологічних особливостей людини, що сприяють ус­пішному виконанню нею тієї чи іншої діяльності». Такого розуміння здібностей дотримуються Б. М. Теплов, Г. С. Костюк та інші дослідники.

Варто зазначити, що перші чотири рівні конкретизації психологічної структури особистості можна розглядати як такі, що характеризують її макроструктуру, а інші рівні (по­чинаючи   з   п’ятого)   —  як  такі,   що   належать  до мікроструктури. Перехід від макроструктури до мікро­структури пов’язаний з вимогами, що висуваються до осо­бистості конкретними видами діяльності та поведінки, ро­лями, соціальним статусом, позицією, рангом, які обирає, застосовує й реалізує людина в конкретних соціальних умо­вах життя.

Ступінь розвитку сучасної психології дає змогу здійс­нити системний психологічний аналіз і синтез моделей осо­бистості на шостому рівні конкретизації.

У перспективі, на n-му рівні конкретизації системної моделі особистості, стануть доцільними поєднання зусиль представників різних наук (біологів, генетиків, фізіологів, кібернетиків, психологів, соціологів) і розробка комплекс­ної програми вивчення особистості, яка за своїм маштабом може бути зіставлена з міжнародною програмою «Геном людини».

3.Періодизація психічного розвитку та етапи життєвого шляху особистості

Психічний розвиток особистості проходить низку періодів. Кожний період являє собою певний ступінь роз­витку особистості, відтинок її життєвого шляху. У межах кожного періоду виділяються стадії, а в межах кожної стадії — фази. Тому можна сказати, що онтогенез особистості має періодичний, стадіальний, фазовий характер.

Визначення періодів, стадій і фаз психічного розвитку людини необхідне для раціональної побудови системи на­вчання й виховання, професійного самовизначення молодо­го покоління, повнішого використання трудового і творчого потенціалу дорослої людини на кожному віковому етапі.

У психології зроблено багато спроб періодизувати психічний розвиток індивіда, проте дотепер немає загально­прийнятої системи періодизації. Це пояснюється різним ро­зумінням детермінації вікових ступенів цього процесу і кри­теріїв їх визначення Г. С. Костюк, спираючись на аналіз поглядів Л. С.П Виготського, Ж. Піаже, Д. Б. Ельконіна, вважав; що справжніми критеріями визначення основних періодів психічного розвитку мають бути якісні ознаки в їх системному зв’язку, що виявляє характерні для кожного вікового етапу цілісні утворення. При визначенні періодів розвитку особистості треба брати до уваги всі сторони її діяльності в єдності — мотиваційну, змістову, операційну, емоційну. Досягнення попередньої стадії включаються у на­ступну і використовуються в нових функціональних систе­мах, у взаємовідношеннях особистості із суспільним ото­ченням.

Л. С. Виготський вважав, що існують кризові періоди, які чергуються із стабільними періодами. Кризові періоди виконують роль переломних пунктів у розвитку, знамену­ючи відмирання старого і народження нового. Кризи мо­жуть виявлятися в негативних симптомах, фактах важкої виховуваності, тимчасового зниження працездатності. Вони відіграють не тільки негативну, а й позитивну роль у роз­витку підростаючої особистості, яка таким чином розлучається зминулим. Проте існує думка, що кризи, конфлікти у дитячому віці не с обов’язковими, вони зумовлюються індивідуальною своєрідністю дитини та виховних ситуацій.

У вітчизняній віковій психології основні періоди пси­хічного розвитку визначаються за психолого-педагогічними критеріями, які включають соціальну ситуацію, зміст і фор­ми навчання й виховання, провідну діяльність у її спів­відношенні з іншимивидами діяльності, рівень розвитку особистісних новоутворень, зокрема свідомості й самосві­домості особистості, провідну потребу, динаміку переходу від одного віку до іншого, шляхи подолання негативних моментів цих переходів.

Узагальнюючи результати досліджень багатьох психоло­гів — Л. І. Божович, Л. Бернара, Ш. Бюлер, Л. С. Виготського, І. С. Кона, А. Косаківського, Г. С. Костюка, Д. Б. Ельконіна, український психолог В. Ф. Моргун разом з Н.Ю. Ткачовоюзапропонували цілісну схему періодизації розвитку особистості впродовж усього її життя.

1. Фаза новонародженості як початкова ланка періоду раннього дитинства. В цей період створюються передумови становлення особистості. В момент народження відбуваєть­ся перша криза, пов’язана з різкою зміною ситуації роз­витку, зпереходом від біологічного типу розвитку до соціального.

Новонароджена дитина має психіку, вона здатна від­чувати світло і темряву, різні звуки, пульс матері. їй прита­манні первісні потреби в їжі, теплі, русі, у нових враженнях. Фаза новонародженості триває, за різними даними, від одного до двохмісяців.

2. Стадія немовляти. На цьому етапі психічного розвитку дитини провідною є потреба у спілкуванні, а провідною діяльністю — спілкування. Немовля ще не володіє мовою як засобом соціального спілкування, однак у нього розви­вається апараттонкої емоційної чутливості відносно до­рослих. Тому за своєю формою спілкування немовляти є безпосередньо емоційним. Суть такого спілкування — об­мін емоціями між дитиною та дорослим.

3. Перехід до раннього дитинства. Наприкінці першого року життя дитини відбувається перехід від стадії немовляти до власне раннього дитинства. В зовнішньому плані він виявляється як різке зростання незалежності дитини від до­рослого.Дитина оволодіває ходінням та предметними дія­ми, стає більш активною. Дорослі мусять вчасно перебудо­вувати своє ставлення до дитини, надавати їй більше сво­боди та самостійності, допомагати оволодівати предметни­ми діями та долатитруднощі.Період раннього дитинства триває до трьох років. Ди­тина в цей час уже відносно багато знає і вміє, вона потре­бує самостійності і заявляє про це словами «Я сам!» Дорослі мають зважати на це і не перешкоджати розвиткові дитини. Протягом двох—трьох років зароджується самосвідомість особистості, з’являється «Я». Це системне психічне новоут­ворення кінця раннього дитинства є результатом збагачен­ня, диференціації, становлення того цілісного психічного утворення, якевперше постає ще у немовляти наприкінці фази новонародженості.

 4. Дошкільне дитинство. Основна потреба цього періоду — брати участь у житті й діяльності дорослих. Але ця потреба не може цілком реалізуватися через недостатність фізичних сил, знань, умінь, навичок. Орієнтуючись на дорослого як назразок, наслідуючи його, дитина бере на себе роль дорослого, вона діє як доросла людина, але у формі дій з предметами-замінювачами, тобто з іграшками, під час сюжетно-рольової гри.

 Як вважають деякі психологи, в дошкільному дитинстві особистість народжується вперше. Цей момент пов’язаний, на думку О. М. Леонтьєва, насамперед із формуванням та­кого важливого психічного новоутворення, як механізм під­рядностімотивів, коли суспільні мотиви вперше підпоряд­ковують собі індивідуальні мотиви поведінки дитини. З цьо­го часу починається складний процес утворення мотиваційної сфери дитини, її опосередковування свідомістю, який з відповідними змінамитриває протягом усього жит­тєвого шляху.

5.      Молодше шкільне дитинство. Головною потребою цьо-
го вікового періоду є набуття певного суспільного станови-
ща, реалізація суспільно значущої діяльності, якою є систе-
матична  навчальна діяльність у школі.

6.      Підлітковий вік. У цей період завершується дитинство,
починається перехід до дорослості. Відбувається якісна пе-
ребудова особистості, змінюються стосунки з дорослими,
підліток засвоює нові суспільні норми поведінки. У цей час виникає криза, що виявляється в різкому протиставленні себе дорослим, внутрішній дисгармонії, потягу до самостій­ності.

У підлітковому віці провідною потребою стає вибіркове спілкування з однолітками, які мають певні якості особис­тості. Спілкування знову, як і в немовляти, стає провідною діяльністю, замінюючи в ньому плані навчальну діяльність. Основнимчинником становлення особистості є спілкуван­ня. Тому дорослі мають приділяти спілкуванню з підлітками велику увагу.

7. Старший підлітковий вік. Соціальна ситуація психіч­ного розвитку старшого підлітка визначається його потре­бою зайняти своє місце в дорослому світі, обрати напрям професійного становлення, підготуватися до професійної діяльності.Провідною діяльністю у цьому віці (15—17 років) є навчання, але таке, що забезпечує підготовку до майбутнього дорослого життя, засвоєння основ наук, які є базовими для майбутньої професійної діяльності. В навчальній діяльності як провіднійдомінують навчально-професійні чинники.

Майбутнє активно формується старшим підлітком у ви­гляді більш або менш конкретних життєвих планів. При цьому головними для підлітка є запитання «Ким бути?» і «Яким бути?», що характеризують два основних напрямки пошуків —професійного і морального самовизначення. Під­літок ставить перед собою проблеми сенсу життя, безсмертя, формування світогляду тощо.

8.      Перехід до юності. Цей період (17—18 років) харак­теризується суттєвою перебудовою особистості, пов’язаною із змінами в житті молодої людини (закінчення школи, вступ до вищого навчального закладу, початок трудової діяльності навиробництві тощо). Випускник школи має самостійно приймати і реалізовувати рішення, розробляти життєві пер­спективи, будувати власне життя. Він здійснює перехід від пізнання світу до його перетворення, від більш або менш автономногоіснування в сім’ї до самостійного творення себе і власної долі, до самоствердження власного «Я» у творчій професійній діяльності.

9.      Юнацький вік. Юність — завершення перехідного ста­ну від дитинства до дорослості, вступ у світ дорослих. У психологічному плані в цей час (18—23 роки) відбувається саморозвиток, свідоме самовдосконалення. Це остання ста­діяпідготовки до дорослості, до практичної професійної діяльності. Соціальну ситуацію розвитку можна визначити як поріг дорослого життя.

10.  Молодість. Це початковий період (24—ЗО років) зрі­лості. Перший стан молодості психологічно характеризу­ється як час пошуків себе, вироблення індивідуальності, усвідомлення себе як дорослої людини з відповідними пра­вами йобов’язками, формування конкретнішого уявлення про майбутнє життя, зустрічі з майбутнім подружжям, одру­ження тощо.

11.  Перехід до розквіту. На цій стадії (близько 30 років), на думку деяких психологів, відбувається велика криза в житті людини, коли її уявлення про життя розходяться з дійсністю, життя перестає здаватися легким і зрозумілим,

12.  Розквіт. Середина життя, «золотий вік» людини (31— 40 років) — період найвищої працездатності й віддачі. Осо­бистість набуває багатого життєвого досвіду, стає повно­цінним спеціалістом, сім’янином, досягає вершин творчос­ті. Виникаєпотреба передати людям те найкраще, що нако­пичено, напрацьовано. Наприкінці цього періоду людина вперше замислюється над запитанням «Що залишається лю­дям?»

13.  Зрілість. У 40—55 років людина досягає вершини професійної майстерності, певного становища в суспільстві, накопичує професійний досвід спілкування з людьми.

14.  Старість. Період старості починається десь із 55 років і являє собою природну і здорову частину життя, що має бути щасливою для людини й корисною для суспільства. Ста­рість можна розділити на похилий вік (55—75 років), ста­речий вік (75—90 років) та довголіття (понад 90 років).

Провідна потреба похилого віку полягає в переданні мо­лодому поколінню набутого досвіду. Вона реалізується у спілкуванні з іншими людьми. У людей похилого віку вияв­ляються також потреби в колективі, у повазі до себе, у самоствердженні.

Провідною для людини старечого віку є діяльність із самообслуговування. Вихід на пенсію часто викликає різні кризові перебудови як фізіологічного, так і психологічного характеру. Тому він не повинен бути різким, не супровод­жуватисярозривом усіх зв’язків з трудовим колективом та колом друзів. Накопичений упродовж життя досвід, сфор­мовані раніше особисті якості, життєва мудрість — усе це має полегшувати адаптацію людей старечого віку до нової ситуації становленняособистості.